První etapu zpracování věcí z Cítovského klubu bychom rádi zakončili rozhoovorem s jeho zakladatelem Josefem Havelkou. Ten povídá o tom, jak klub vznikl, fungoval a jaké jiné aktivity u něj probíhaly.
Po záchraně hry das ADLERNEST na ZX Spectrum jsme položili jeho autorovi - Martinu Kadlčíkovi - i několik otázek ohledně toho, jak hru tvořil, jak se k hrám a počítačům vůbec dostal a co dělá v současnosti.
V rámci činnosti Cítovského klubu začal v 90. letech vznikat komerčně distribuovaný výukový software, který v současnosti digitalizujeme. Třetí várka tohoto softwaru jsme nedostali pro změnu od pana Havelky - zakladatele klubu - ale od jednoho člověka, jenž nás kontaktoval na sociálních sítítch.
Oskenovali jsme počítačový zpravodaj, který vznikal v 80. letech v rámci činnosti cítovského atari klubu.
Povedlo se nám dát dohromady funkční sestavu na zálohování DAT kazet.
Podobně jako na minulém ByteFestu, tak i na tomto nám byla donesena kazety s nezazálohovanou hrou na ZX Spectru. Tu nám přinesl Martin Kadlcik a z ni se nám povedlo zdigitalizovat hru jménem "das ADLERNEST".
V rámci činnosti Cítovského klubu začal v 90. letech vznikat komerčně distribuovaný výukový software, který právě v současnosti digitalizujeme. Druhá várka tohoto softwaru, kterou se nám povedlo zachránit, jsou 2 výukové hry na 8-bit Atari distribuovaných na kazetách.
V rámci činnosti Cítovského klubu začal v 90. letech vznikat komerčně distribuovaný výukový software, který právě v současnosti digitalizujeme. První várka tohoto softwaru, kterou se nám povedlo zachránit, je 10 výukových her na ZX Spectrum distribuovaných na kazetách.
Nedávno se nám dostala do rukou sbírka návodů (a jiné literatury) pro ZX Spectrum. Mezi těmito návody byl i drobný sešítek nadepsaný "Nabídkový katalog pro počítače ZX SPECTRUM a kompatibilní" z konce roku roku 1990.
Herní historií nejsou jen hry a oficiální hardware – součástí herní historie (zejména té jenž se odehrávala v rámci bývalého Východního bloku) je i podomácku zbastlené příslušenství, jako např. herní joysticky.
Minulý týden jsme konečně odstěhovali poslední věci z našeho (již bývalého) skladu ve strahovském školítku.
Podařilo se nám sehnat a opravit 8" disketovku! Hurá!
Jak jsme minulý Pátek slíbili, tak jsme tak i učinili: interview se Zdeňkem Vodákem jak v textové tak zvukové podobě najdete v rámci našich přepsaných Rozhovorů.
Jak jsme oznámili v jenom z předchozích příspěvků, tak jsme dělali rozhovor s Vladimírem Bezděkem, s tvůrcem pořadu Videostop. Ten nám po dokončení rozhovoru zapůjčil scénáře ke dvěma dílům tohoto slavného pořadu - přesněji návrh na první díl (který je doplněný o posudek pořadu a ruční poznámky k úpravě scénáře) a pak scénář k dílu pátému.
Dějiny herního média nejsou jen dějinami velkých společností, AAA her a oficiálně distribuovaných titulů - dějiny videoher jsou i dějinami pirátění, ilegálního šíření ale i modování herních konzolí. Takové modchipy umožňovali hráčstvu (které si jej pečlivě napájelo do své konzole), nejen hrát oficiální hry nepříliš oficiální cestou, ale také jim otevřeli možnost pro danou platformu vytvářet hry nové.
Vzhledem k tomu, že už máme za sebou digitalizaci hry z pořadu ,,Videostop" i rozhovor s autorem hry z pořadu ,,Videostop", tak jsme to třetice všeho dobrého i zlého udělali rozhovor i se samotným vynálezcem pořadu, Vladimírem Bezděkem. Ten v rozhovoru povídal zejména o tom, jak probíhalo natáčení pořadu, jak přišel k samotnému jeho konceptu apod.
Minulý týden jsme doplnili do naší databáze časopisů všechna čísla "PlayStation2 OFICIÁLNÍ MAGAZÍN" a jeho skeny jsme zároveň nahráli na Internet archive, kde si je můžete prohlédnout.
Sérii videoherních příruček u nás vydávala firma STUARE, která u nás překládala "strategy guides" od dvou konkurenčních zahrničních firem - Brady Games (od kterého je příručka na obrázku) a Prima Games. Těchto návodů vyšo celkově 48 (a v archivu nám jich zbývá 9). Tyto návody byli svého času plnohodnotnou součástí mnoha herních zážitků a proto jsme rádi, že máme možnost mít tento vzácnější kousek u nás v archvivu.
Už skoro před půl rokem (ten čas letí) jsme pořádali náš nepravidelný stream RetroFest, na kterém jsme oznamovali novinky ohledně naší činnosti a zároveň jsme si zahráli i nějaké RetroHry. Konečně jsme se dostali k sestříhání tohoto stremu, který celý najdete zde.
Jak jsme slíbili, tak jsme konečně zdigitalizovali a zveřejnili originální hru z pořadu Videostop. Hra původně neměla být vůbec veřejně distribuovaná a její spuštění a zapojení tedy není úplně triviální. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili stručný návod, který by vás měl seznámit s tím, co vše k hraní potřebujete a jak hru zapnout a ovládat.
Po asi dvou měsíčním hledáním se nám zadařilo nejen získat kontakt na autora slavné hry z pořadu Videostop, ale také se nám povedlo s ním včera udělat rozhovor a DOKONCE od něj i získat kazetu (nebo přesněji dvě) se samotnou hrou na ZX Spectrum (kterou za nedlouho najdete buď v našem inventáři nebo na cs.speccy).
Velmi často se naše sbírka rozšiřuje o věci ke straým mikropočítačům jako je ZX Spectrum nebo 8-bitové Atari. Typicky jde o kazety s programy nicméně občas se k nám dostanou i velmi roztomilé, po domácku dělané příslušenství, jako je např. ovladač na obrázku. Ty byly svého času vyráběné ze všeho možného - ze starých zásuvek, tlačítek z telefonů, páček od sprch, krabiček od mýdel apod.. Kdyby náhodou někdo měl podobné dobové příslušenství a byl ochoten ho darovat někomu kdo se o něj postará a využije, tak budeme moc rádi, když nás kontaktujete!
Do správného archivu videoher samozřejmě nepatří jen samotné hry ale i mnoho věcí kolem - herní časopiy, propagační materiály, merch, ale také distribuční materiály od prodejců jako je např. JRC. Z takovýchto katalogů se dají vyčíst různé zajímavé historické informace, jako co za hry se zde distribuovalo, kolik tyto hry stály nebo kdy se sem vůbec dostaly.
Rádi bychom Vám oznámili nový projekt na kterém se podílíme a který si na začátek vyžaduje drobný historický kontext: Jak jistě víte, tak v 80. letech zde byla relativně rozšířená kultura tzv. počítačových klubů. Jedním takovým klubem byl i počítačový klub z Cítova, který byl spoluzaložen Josefem Havelkou a který fungoval pří místním JZD. Tento klub byl otevřen prakticky každý den, jednou za čas pořádal tzv. „Atari bály“ nebo akce pro pedagogy a zároveň vydával vlastní software pro ZX Spectrum a Atari.
Činnost herního archiváře občas obnáší si všímat i takových detailů, jako je drobný papírek přiložený ke hře. V tomto případě jde o papírek z obalu Army, který nasvědčuje existenci bonusového disku ke hře. Nicméně, ačkoliv máme nyní v archivu tento papírek tak nám chybí samotný bonusdisk. Pokud by se tedy náhodou našel někdo, kdo by byl ochotný vzdát se tohoto bonusdisku a věnovat ho našemu archivu, tak budeme moc rádi.
Do sbírky se nám nedávno dostala skoro všechna čísla složitě sehnatelného časopisu „POKÉMON: Hraj si s námi." Tento časopis byl překladem italského originálu, vycházel na přelomu devadesátých a nultých let pod vydavatelstvím EGMONT a svým obsahem cílil na dětské čtenářstvo.
Kromě toho, že jsme u sběratele Filip Reichert před dvěma týdny zdigitalizovali několik kazet s hrami na ZX Spectrum, tak jsme také zvládli zdigitalizovat řadu videoher na CDčkách a Disketách (a něco jsme stihli i naskenovat!). Za zmínku stojí zejména dva tituly a to nikde nezdigitalizovaný Playboy 2 a Datadisk k riskuj.
Tento pátek (20.4.2024) jsme byli na základě iniciativy ze strany
Karla Ondráčka (aka Solarise z Česko-Slovenského Speccy Archivu) u sběratele Filip Reichert zdigitalizovat některé předměty z jeho sbírky. Nejdůležitějším předmětem co jsme zdigitalizovali byly do teď nezachráněné hry (a jeden "propagační prográmek") na ZX Spectrum od firmy MAEL.
Včera jsme udělali rozhovor s Pavlem Šuchmannem - tvůrcem her na počítač Sharp - ke kterému jsme se dostali skrze blog Herního Archeologa. Povídali jsme si o jeho vzpomínkách na počítačový klub v Kutné Hoře, o studiu na ČVUTu, o revoluci a samozřejmě o jeho hrách a herních zkušenostech. Záznam rozhovoru je dostupný na zažádání.
Nedávno jsme se dostali k CDčkám z daleké Austrálie s press materiály firmy Take 2. Kromě materiálů k hrám jako je např. Tropico mezi nima byly věci k českým klasikám Mafia a Vietcong!
Kazeta na obrázku níže byla do nedávna plná nezazálohovaných a do češtiny/slovenštiny přeložených programů na kompilaci jazyku BASICu. Všechny programy jsou pro počítač ZX Spectrum/Didaktik/Delta a patří mezi ně: COLT, MCCODER2, TOBOS PF a HiSoft BASIC.
Jeden z programů/her, které se nám v rámci digitalizační činnosti spolku povedlo zachránit je výukový program Matematika pro ZX Spectrum/Didaktik/Delta. Program na programoval Petr Stasiak a distribuovala firma Pelos.
Začátkem tohoto roku jsme vypustili (a na streamu oznámili) některé naše projekty, na kterých jsme v rámci našeho spolku a archivu pracovali. V tomto článku se o nich můžete dozvědět.
S radostí oznamujeme, že v neděli 28. ledna se odehraje další ročník RetroFest streamu! Ať už jste fanoušci retroher, co rádi navštěvují RetroHernu na veřejných akcích, nebo se zajímáte o herní historii v našich kotlinách a chcete vědět na čem pracujeme, doufáme, že vás nalákáme se stavit na našem nepravidelném streamu. Můžete se těšit na přednášku o Československých televizních tenisech, na pařbu Unreal Tournamentu s publikem, na ohlášení několika novinek v rámci našeho projektu Herní archiv, a na hraní více či méně známých her z našich luhů a hájů!
Krátce po té, co jsem se oficiálně zapojil do činnosti spolku Herní historie, stala se věc. Už si bohužel napamatuji, kdo s ní přišel, ale protože pro mě každá věc co smrdí dobrodružstvím, je věcí šíleně neodolatelnou, okamžitě jsem se přihlásil a dokonce jsem nabídl i svá rychlá kola. O jakou věc, že se jedná? Výlet do Švýcarska.