Projekt Videostop

Název projektu: Videostop

Jména zpracovatelů: Rudolf Jan Suchý, Karel Ondráček, Vojtěch Straka, Roman Bórik

Rok dokončení projektu: 2024

V případě otázek či nejasností se nám ozvěte na info@herniarchiv.cz.

Úvod

Původní verze zábavného pořadu Videostop byla vysílaná mezi lety 1985 a 2000. Pořad testoval soutěžící v jejich znalostech Československé (a od roku 1989 i světové) filmové a televizní tvorby – byl jim vždy puštěn úryvek z nějakého filmu, podle kterého měli poznat, o jaký film/seriál se jedná. Po té, co jeden ze čtyř (později tří) soutěžících správně uhodl, z čeho byla zmíněná ukázka, mu byla položena druhá otázka, se kterou mu radil jeden z VIP hostů, který buď mohl radit soutěžícímu správně, nebo ,,blafovat”. Pokud soutěžící správně odhadl, jestli mu host lže nebo říká pravdu, tak dostal ještě bod navíc. Vítěz s nejvíce body měl nakonec možnost si zahrát elektronické kostky (dále jen Hra Videostop), díky čemuž mohl následně vyhrát různé ceny – pokud nahrál jen málo bodů, tak dostal bačkory, pokud se mu naopak ve hře dařilo, tak mohl vyhrát třeba televizor.

Záběr hry v samotném pořadu

Zejména v 80. letech byl tento pořad, s jehož konceptem přišel televizní technik Vladimír Bezděk st., fenoménem, který se těšil velké popularitě jak v Česku tak na Slovensku. Do značné míry mohla za popularitu tohoto pořadu moderátorská dvojice (která pořad uváděla od roku 1987) Jana Rosáka a filmového historika Karla Čáslavského. Atraktivní byl pořad i kvůli samotné koncepci – VIP hosté zde nebyli jen proto, aby radili soutěžícím, ale také se podíleli o různé historky z natáčení nebo z jejich životů. Nicméně, čím se Videostop výrazně lišil od jiných tuzemských soutěžních pořadů z této doby, byla snaha o zapojení nových médií do jeho fungování. Toto je zejména patrné pokud Videostop porovnáváte s např. Šesti rany do klobouku. V Klobouku byli soutěžící před zodpovídáním otázek vybírání moderátorem, body byli počítané za pomocí fyzických míčků a hra na konci spočívala v házení těchto míčků do velkého klobouku. Naopak ve Videostopu se soutěžící pro odpovídání na otázku předháněli v tom, kdo dříve zmáčkne tlačítko, body byli počítané a vykreslované za pomocí počítače a hra na konci byla jednoduchá (avšak napínavá) videohra.

Tato fascinace interaktivností Videostopu byla ve své době do velké míry reflektovaná i v rámci Slovenské a České herní kultury. Během 80. a 90. let vznikla celá řada klonů hry Videostop téměř na každý počítač, který zde byl dostupný.

Původní kazety s programem Videostop

Původní program od Ing. Zdeňka Vodáka však získal a zpřístupnil Herní archiv až v roce 2024 a to díky jeho autorovi. Součástí fondu jsou kromě samotných kazetových pásek s Hrou Videostop, dumpy těchto pásek, scénáře k Videostopu a jejich skeny, rozhovory se Zdeňkem Vodákem a Vladimírem Bezděkem st. ad.

Návod na spuštění hry Videostop

Pokud si chcete hru z pořadu Videostop jen zahrát a chcete se vyhnout složitému nastavováním, tak doporučujeme hru stáhnout z cs.speccy. Zde kromě originální verze naleznete i verzi upravenou, kterou lze nahrát samu o sobě a také je hratelná jen za pomocí klávesnice. Tato upravená verze je pojmenovaná Videostop_v1_fixed.tap. V menu této verze se pohybujete za pomocí čísel a hru ovládáte klávesou 7. Pokud byste si naopak chtěli zahrát hru s ovladačem/joystickem, tak spusťte verzi s názvem Videostop_v1_fixed_kemp.tap. I zde menu ovládáte za pomocí čísel, ale hru zde ovládáte pomocí Kempston joysticku. (Autor upraveného programu: Roman Bórik)

Pro spuštění originální hry z pořadu Videostop budete potřebovat samozřejmě ZX Spectrum (nebo kompatibilní), Kempston interface s ovladačem/joystickem a Basicový interpreter YS MegaBasic. Pokud si chcete zahrát hru v emulovaném prostředí, tak budete potřebovat emulátor jenž podporuje i emulaci Kempston Joysticku (např. emulátor Spectaculator) a zmíněný YS MegaBasic. Nakonec budete potřebovat samotnou hru, kterou je možné stáhnout na cs.speccy.cz a nebo z našeho inventáře (viz. Předměty).

Nahrávání hry:

  1. Spusťte počítač/emulátor. V případě, že hrajete hru na původním hardwaru, tak předtím zapojte periferie a naopak poklud používáte emulátor, tak zapněte ovládání pomocí Kempston joystick.
  2. Po spuštění nahrajte program YS MegaBasic za pomocí příkazu LOAD "".
  3. Po nahrání YS MegaBasic stiskněte jakékoliv tlačítko kromě písmena m.
  4. Nyní v YS MegaBasic nahrajte program Videostop za pomocí příkazu LOAD "".
  5. Po nahrání hry by se vám mělo zobrazit menu hry. Vyberte pomocí čísel jednu z možností – pro samotnou hru vyberte ZAVERECNE LOSOVANI.
  6. Nyní by se vám měla zobrazit samotná hra. Ovládáte ji pomocí joysticku zapojeného do Kempston interface. Vzhledem k tomu, že hra se ovládal jen pomocí jednoho velkého tlačítka, tak by měla jakýkoliv input vždy interpretovat, jako zmáčknutí tohoto tlačítka.

Předměty

Kazeta s programy na ZX Spectrum od Ing. Zdeňka Vodáka obsahující několik verzí hry z pořadu Videostop.

Kazeta s programy na ZX Spectrum od Ing. Zdeňka Vodáka obsahující několik verzí hry z pořadu Videostop.

Původní návrh pořadu „Videostop" s ručními poznámky, popisující změny v konceptu pořadu a posudkem zaměstnanců ČST. Zapůjčeno na oskenování Vladimírem Bezděkem (autorem návrhu).

Scénář k 5. dílu zábavného pořadu ,,Videostop" z roku 1986 od scénáristy Ing. Vladimíra Bezděka. Zapůjčeno na oskenování Vladimírem Bezděkem (autorem scénáře).

Rozhovory

Rozhovor se Zdeňkem Vodákem

Zdeněk Vodák se narodil roku 1962 ve městě Boskovice. Studoval FEL na ČVUT, kde se poprvé dostal k počítačům a programování. Ještě na vysoké škole sehnal ZX Spectrum, na kterém později dělal hru pro pořad ČST Videostop. K této práci se dostal přes svého tatínka (Zdeňka Vodáka st.), který pracoval v ČST jako technolog. Během 80. let ještě dělal pro ČST různé animace nebo titulky a po revoluci dělal na pořadech jako je Kdo chce být milionářem?, AZ-kvíz nebo Na lovu.

Datum: 27. 6. 2024  •  Délka: 1:48:52

Rozhovor s Vladimírem Bezděkem
připravujeme

Vladimír Bezděk se narodil roku 1941 ve Zdíkově u Vimperka. Studoval FEL na ČVUT, odkud pak přešel do ČST kde začal pracovat jako technik. V první polovině 80. let začal nabízet některým dramaturgům ČST námět na pořad Videostop. Ten nakonec zaujal dramaturgyni Oldřišku Cebrovskou, s kterou pořad v roce 1985 začal tvořit. Na Videostopu dělal až do jeho konce v roce 2000.